TIWBUD | Konstrukcje stalowe, hale, pawilony, kontenery.

Metody łączenia konstrukcji stalowych

Nowoczesne technologie, postęp cywilizacyjny sprawił, że możemy budować wytrzymałe konstrukcje o dowolnym kształcie i rozmiarze. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu stali konstrukcyjnej. Konstrukcje stalowe wykorzystywane są w gospodarstwach rolnych, przemyśle, czy miejscach użyteczności publicznej. Nie powstałaby jednak żadna z nich, gdyby nie zastosowana odpowiednia metoda łączenia stali.

Jakie wyróżnia się metody łączenia konstrukcji stalowych?

Wyróżnia się trzy podstawowe metody łączenia konstrukcji stalowych. Są to:

– Łączenie na śruby,
– Nitowanie,
– Spawanie (różnymi metodami).

Chcąc właściwie połączyć elementy stalowe niejednokrotnie, by nie rzec każdorazowo, potrzebna jest dodatkowa obróbka stali konstrukcyjnej. W zależności od projektu arkusze blachy, pręty stalowe czy inne elementy konstrukcyjne wymagają odpowiedniego przycięcia, dokładnego zwymiarowania czy też wykończenia. Budowa konstrukcji stalowych opiera się zatem nie tylko na doborze odpowiedniej techniki łączenia stali, ale dużych zdolności logistycznych pozwalających na wykonanie wszelkich niezbędnych czynności, również prac z użyciem dźwigów, czy mechanicznych pomostów roboczych.

Łączenie na śruby pozornie wydaje się najprostsze, ale tylko, gdy wykonują je doświadczone firmy wykonujące konstrukcje stalowe. Dysponują one odpowiednią kadrą ślusarzy, montażystów, dla których praca jest tak intuicyjna, że wygląda na banalną. W rzeczywistości wykonać dobre połączenie potrzeba nie lada umiejętności. Kluczem do wszystkiego jest odpowiednie otworowanie. Musi być ono precyzyjne, dokładnie według projektu, aby całość spełniała odpowiednie wymogi techniczne. Niekiedy lepsze efekty uzyskamy, łącząc konstrukcje za pomocą nitowania, zwłaszcza przy mocowaniu lekkich elementów konstrukcyjnych. Podczas nitowania zwrócić uwagę trzeba na rodzaj nitów, które mogą być aluminiowe lub stalowe. Drugą co do popularności wykorzystywania metod łączenia stali jest spawanie. Do wyboru jest kilka technik:

– spawanie metodą elektrodową MMA – w przypadku standardowych konstrukcji,
– spawanie metodą półautomatyczną typu MIG/MAG – stosowaną zwykle w warunkach warsztatowych, ze względu na problem z przenoszeniem używanych urządzeń,
– spawanie metodą TIG – czyli spawanie łukiem elektrycznym, polecanym przy spawani stali specjalnych, budowy konstrukcji wysokostropowych.

Gdzie szukać informacji o metodach łączenia elementów stalowych?

Kluczową sprawą podczas wznoszenia konstrukcji stalowych jest prawidłowe odczytanie projektu, a dokładniej rysunku technicznego. To na nim zaznaczone są zarówno miejsca łączenia, jak i wskazana metoda, jaką należy zastosować. Dobry projekt pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i nakłady pracy na jej wykonanie, co przekłada się na opłacalność danej inwestycji.

Z łączeniem stali związane jest też jej właściwe wykończenie nadające odpowiednich walorów wizualnych konstrukcji oraz stanowiących odpowiednie zabezpieczenie przed działaniem np. wody, czy też zimą śniegu. Budując konstrukcję stalową, należy mieć nie tylko rzeszę specjalistów wokół siebie, ale również dysponować nowoczesnym,  zaawansowanym technicznie sprzętem. Dopilnowanie poszczególnych etapów łączenia stali zwłaszcza przy jej spawaniu wymaga zaawansowanej wiedzy oraz doświadczenia w obsłudze urządzeń. Innymi poza wymienionymi metodami łączenia stali mogą być jeszcze zaciskanie mechaniczne, klejenie, czy też lutowanie.

Powrót do aktualności